| About: | This white plush rug is perfect for kids rooms or bedrooms and will bring a smile to your face every time you walk on it. The geometric pattern features colorful straight lines creating a trellis pattern, giving your room a splash of extra color and fun style. Plus, we added tassels on each side for some extra flair; it all comes together for an eye-catching look that will add excitement to your home! |
|---|---|
| Collection: | Tigao |
| Colors: | Cream, Burnt Orange, Navy, Black, Pink, Olive |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 70% Polypropylene, 30% Polyester |
| Pile: | Plush Pile |
| Pile Height: | 1.18" |
| Styles: | Transitional,Bohemian |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 1.26" |
| Fringe Length: | 0.4" |







